Brøchner Hotels - København
BOOKING    l     BRØCHNER HOTELS    l     KLIMA OG MILJØ    l    MØDER OG KONFERENCER    l     PRESSE    l    FIRMAAFTALE    l     KONTAKT
Drømmer om indian summer
Sommeren går på hæld og hverdagen er ved at være tilbage sin vante gænge. De sidste måneder har været præget af ferie, feriestemning og kolleger, der på skift glade har vinket farvel.

Jeg tror, vi er mange, der spekulerer på, hvordan vi lige kan få sneget lidt ekstra ferie ind - et lille smut til det græske øhav eller måske efterårsferie i London. Det er vel ikke helt umuligt, men på den anden side, lige nu sker der også så meget her, der er værd at bruge tid på.

Sidste weekend havde Copenhagen Furniture Festival bredt sig ud over det meste af København, med gratis bus rundt til alle udstillere. Hos Rud Rasmussen midt på Nørrebro kunne man få en rundvisning og følge møbelproduktionen fra det rå træ til det færdige møbel – virkeligt spændende at se mere end 100 år gammelt træ bearbejdes til smukke møbelklassikere.

20 september åbner kunstfestivalen U-turn, og i den forbindelse åbnes der for første gang for det store område ved Carlsberg, hvor den kulturhistoriske park, Akademibygningen og Tappehallerne ligger gemt.

København er i det hele taget ved at flyde over med spændende kunstudstillinger i øjeblikket. Vi er i hvert fald mange, der skal en tur på både på Statens Museum for Kunst og se ”Reality Check” og på Louisiana og se Japansk Manga og Per Kirkeby.

Badesæsonen er desværre på det sidste, medmindre man er vinterbader. Så sent som forrige weekend kunne man tage sig et forfriskende havbad her midt i København – og vandet var ikke engang koldt. Havnebadet på Islands Brygge er altid et godt bud, når man trænger til en dukkert. Når det bliver for koldt kan man hygge sig med et spabesøg, sidde i boblebad og tænke lidt over livet.

PS: Selvom man ikke har så meget lyst til at tænke på efterår lige nu, må jeg alligevel minde om Halloween i Tivoli. Der kan man ligefrem komme til at kunne lide efteråret – både hyggeligt og uhyggeligt, sjovt for børn – og masser af god stemning.

Læs mere om hvad der sker i København her »


CYKELHJELM TIL GÆSTER OG MEDARBEJDERE
Cyklen er det mest praktiske og mest CO2-neutrale transportmiddel vi har - specielt her i København. Vi har længe tilbudt cykelleje i receptionerne, og nu kan man også få en cykelhjlem med. Brug den for en sikkerheds skyld.

Mange medarbejdere på Brøchner Hotels bruger cyklen til og fra arbejde og de har også fået en cykelhjelm - 'Fordi vi bruger hovedet'.

Det er godt for klimaet at så mange cykler, men trafikken er hektisk om morgenen og vi vil gerne gøre turen lidt sikrere. Cykelhjelmen redder jo faktisk menneskeliv hvert år.

klimavenlig-payoff

'Fordi det ikke kan gå hurtigt nok' - CO2 udledningen skal bringes ned. Fra motionsløb i Fælledparken. Læs mere på
www.co2neutral-hotels.com



TILMELDING
Få nyheder, tanker og tendenser fra vores verden lige ned i din mailbox. Udkommer 4 gange om året.



AFMELDING

Ønsker du ikke længere at modtage nyhedsbrevet:

ANDRE NYHEDSBREVE

Nyhedsbrev #2 2010
Verdens bedste byer

Nyhedsbrev #1 2010
"Sleep Seasons" på Hotel Fox

Nyhedsbrev #3 2009
Klimaet på dagsordenen

Nyhedsbrev #2 2009
Mennesker mødes ...

Nyhedsbrev #1 2009
En grøn fremtid?

Nyhedsbrev for Brøchner Hotels, der omfatter fire hoteller i København, der alle er centralt beliggende. Brøchner Hotels råder over 3- og 4-stjernede hoteller, med tilknyttede restauranter, spafaciliteter og parkering: Hotel Kong Arthur, Hotel Danmark, Ibsens Hotel og Hotel Fox. På Hotel Kong Arthur er parkering altid gratis, i lukket parkeringsgård. Hotel Kong Arthur og Hotel Danmark har desuden unikke konference- og mødefaciliteter.